Blog

Temizliğin Önemi

Temizliğin Önemi

 

Temizlik, insanların hayatında olmazsa olması gereken alışkanlıklarıdır. Temizlik olmaz ise beden sağlığı ve yaşanabilir çevre sağlığı olabilmesi mümkün değildir.

Temizlik sadece kirliliğin belirtileri ortaya çıkmasını beklemek değil, yaşanılan ortamın ve bedenin temiz tutulması ve rutin hale getirilmelidir. Temizlik alışkanlıkları düzenli ve sürekli olarak istikrarlı bir şekilde yapılmalıdır.

Temizlik önemi hakkında kısaca birkaç madde sıralıyabiliriz,

  • Sağlıklı, yaşanılabilir daha temiz ortamlar oluşturmak ve yaşam standardını yükseltmek,
  • Yaşanılan ortamları her daim kullanıma hazır halde tutmak veya sağlamak,
  • Ortamdaki yüzeylerin, döşemelerin ve kaplamaların ömrünü uzun tutmak, sağlamak
  • Gözle görülmeyen mikroplardan arındırılmış, sağlıklı hijyen bir ortam oluşturmak, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek, bakteri ve mikropların taşınabilme riskini sıfıra indirmek.

Temizlik kolay olsada  aksine çok önemlidir. Modern dünyamızda insanlar ferah, temiz mekânlar, sağlıklı çalışma yerleri, huzur veren temiz dinlenme yerlerini istemektedir.

Temiz ortamın sağlanması ise; temizlik firmaları, temizlik şirketi, profesyonel temizlik şirketleri ve modern temizlik teknolojilerinden faydalanmakla sağlanabilir.

Temizlik; tek yönlü tedbirlerle elde edilen bir iyilik hali değildir. Bilim uzmanları temizliği başlıca şu şekilde ele almıştır;

– Kişisel (elbise-beden-yiyecek) temizlik.

– Ev (tuvalet-banyo-mutfak) temizliği.

– Çevre (atıkların uzaklaştırılması, geri dönüşümü) temizliği,

– Yeterli temiz suyun sağlanması.

Kişisel temizlikte, beden temizliği akla gelir. Bunlar el, yüz, cilt, burun, ağız, göz, tırnak, saç. Diş ve ayak bakımı  akla gelenlerdir..

Kişisel temizliğe rağmen, insan yaşadığı ortamdan ve çevreden hastalık kapabilir. İnsan ne kadar temiz olursa olsun, ortamı ve çevresi temiz olmadığı zaman, hiçbir şeye dokunmasa bile; hava, rüzgâr  ve diğer taşıyıcılar yüzünden sebeblenerek hastalanabilir.

Bizlere düşen yaşadığımız ortamları evimizi, işyerimizi, faaliyet gösterdiğimiz alanları temiz tutmak veya temizlettirmektir. Globalleşen dünyamızda cinsiyet gözetmeden ihtiyaçlarımız doğrultusunda iş hayatlarımız olup, temizliğe zaman ayıramayabiliriz. Hayatınızı kolaylaştıran

Beylikdüzü temizlik şirketi, beylikdüzü temizlik şirketleri, beylikdüzü temizlik firmaları sizlere bu konuda profesyonel temizliğe yardımcı olabilir.

1 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir